Nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO
Deviate zasadnutie Valného zhromaždenia zmluvných štátov Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva sa konalo v ústredí UNESCO v Paríži od utorka 5. do štvrtka 7. júla 2022. Počas troch dní sa 180 zmluvných štátov stretlo a diskutovalo o množstvo otázok, ktoré sú dôležité pre ochranu živého dedičstva na celom svete a budúcnosť dohovoru.
Ako akreditovaná mimovládna organizácia mohla IAF vyslať delegáciu a vyzvala zainteresované strany, aby sledovali priamy prenos. Pre viac informácií prosím kliknite na obrázok.
V súlade s politikou IAF podporovať mladých sokoliarov, aby sa zúčastňovali medzinárodných dohovorov a environmentálnych dohôd, súčasťou našej delegácie bol aj taliansky študent, sokoliar, ktorý minulý rok ukončil diplomovú prácu na tému Archív pre ICH a Konvenciu z roku 2003.
Urobili sme krátky zásah:
„Tento dohovor je podstatou toho, čo je vo svete dobré. Vyvažuje to zlú časť demokracie, ktorou je, keď hlas väčšiny úplne prehluší hlas menšiny; keď vlády nepočúvajú malých ľudí.
Tento rok sme sa zúčastnili slávnostných podujatí v nových krajinách, ktoré majú byť uvedené v rozšírenom zozname ICH o „Sokoliarstvo, živé ľudské dedičstvo“. Praktizujúci sokoliarstvo v týchto krajinách by mohli tvoriť menej ako 0,001% populácie, čo nie je skvelé, keď vláda hľadá väčšinu, že 0,001% by sa normálne ignorovalo.
Mimovládne organizácie však zväčšujú hlas malých ľudí a keď tieto mimovládne organizácie majú dôveru svojich komunít aj rešpekt svojej vlády, ktorý možno získať dôverným poznaním ich témy a poznaním toho, ako funguje ICH UNESCO.
Táto organizácia IAF tento rok aspoň štyrikrát použila etické princípy na ochranu nášho živlu v rôznych krajinách.
- Etický princíp 4:
Všetky interakcie s komunitami, skupinami a tam, kde je to vhodné, s jednotlivcami... by mali byť charakterizované spoluprácou, dialógom, vyjednávaním a transparentnými konzultáciami a musia podliehať ich slobodnému, predchádzajúcemu, trvalému a informovanému súhlasu. - Etický princíp 7:
Komunity, skupiny a jednotlivci, ktorí vytvárajú nehmotné kultúrne dedičstvo, by mali mať prospech z ochrany morálnych a materiálnych záujmov vyplývajúcich z uvedeného majetku.
Inými slovami, vlády, ktoré uvádzajú prvky a podporujú uvedenie prvkov v iných krajinách, majú záväzky voči komunitám uvedeným v zozname, nie záväzky voči svojim oponentom,
Tento dohovor je aj podstatou diplomacie, keď sa štyri, štrnásť alebo dvadsaťštyri národov spojí, aby chránili spoločný kultúrny prvok, na ktorý sú hrdí a tvoria silné puto. V mimovládnej organizácii znovu a znovu vidíme malé diplomatické pokroky medzi národmi prostredníctvom nášho živlu. Sokoliarstvo a ďalšie prvky uvedené na zozname ICH môžu a mali by sa používať ako diplomatické nástroje medzi národmi.
Toto je skvelé stretnutie, ďakujem vám všetkým za vašu prácu.“