IAF Bulletin - Jar 2023

1IAF setkání Rady delegátů 2023

IAF-NAFA mezinárodní setkání: Kearney, Nebraska 19. – 24. listopadu 2023

 

Pro NAFA (Severoamerická asociace sokolníků) je ctí a potěšením pozvat všechny členy, hosty, odběratele i fanoušky na pravidelné setkání IAF a NAFA, které bude konáno v Kearney v Nebrasce od večera 19. listopadu do večera 24. listopadu.

Toto bude čtvrtá návštěva IAF v USA a třetí přímo v Kearney v Nebrasce. To, co USA chybí na historii, to kompenzuje dostatkem zvěře, excelentními sokolníky, sokolnicky přívětivým prostředím a přátelským obyvatelstvem. Budete zde mít příležitost vidět to nejlepší ze sokolnictví Spojených států.

Víza: V první řadě: Spěchá:

Jste-li z jednoho ze 40 států, které jsou v USA programu pro vládní bezvízový styk (VWP+ https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/tourism-visit/visa-waiver-program.html ), tak by pro vás měl být vstup do země snadný. Navštivte odkaz a řiďte se podle pokynů VWP vyplněním elektronického systému pro povolení cesty (https://esta.cbp.dhs.gov/esta ).

Pokud NEJSTE ze státu zařazeného do VWP, musíte si pro tuto cestu obstarat neimigrační vízum pro dočasný pobyt; vyřízení může trvat a je doporučeno začít proces co nejdříve. NAFA a IAF mohou pomoci dodáním pozvánek a vysvětlujícím dopisem k vaší žádosti o vízum na nejbližší US konzulát. Státní oddělení bylo informováno o nadcházejícím setkání a tím, doufejme, půjde proces hladce. https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/tourism-visit/visitor.html

Kde: 2

Místo konání setkání bude opět v hostincích Kearney Holiday Inn a La Quinta Inn. Oba hostely jsou na stejném pozemku a dělí je méně než 50 m. Cena za pokoj se bude pohybovat okolo 110$ za noc s teplou snídaní v ceně. 

Pro rezervace je nutné volat na tato čísla:

Holiday Inn: +1 (308) 237-5971   
La Quinta Inn: +1 (308) 237-4400

Pro skupinovou slevu stačí uvést, že patříte mezi sokolníky účastnící se IAF/NAFA setkání. 

Cesta: (Letecké společnosti v USA dodržují postcovidové standardy… doporučujeme se ujistit o aktuálních podmínkách)

Na letiště Kearney (EAR) je možné přiletět z Denveru (DEN, 2x denně) nebo Chicaga (ORD, 1x denně). Alaska, American, United a Delta airlines letí do Omahy (OMA), která je 2h 30 min autem od Kearney. United  a Delta pokrývají Lincoln v Nebrasce, který je vzdálený 1h 45 min jízdy. American airlines létají do Grand Islandu, NE (GRI) 45 min jízdy od Kearney. Téměř všechny větší aerolinky létají do Denveru (DEN). Někteří účastníci v minulosti letěli právě tam, což znamenalo pět hodin jízdy autem do Kearney.

Kvůli bohatému programu a času jednotlivých aktivit nebude NAFA schopna vyzvednout účastníky z letišť. 

Lov:

Každé setkání na Nebrasce se pyšní jedním z nejlepších stavů lovné zvěře v USA. Zatímco jinde v USA již pociťujeme celosvětový pokles populací malé zvěře, zvěř na Nebrasce si už roky drží stejně silné populace. Není možné stavy předpovídat před obdobím rozmnožování, ale očekáváme přívětivé množství kořisti pro lovy v Kearney tak bohaté jak je známe z minulosti. Vynakládáme maximální snahu abychom se ujistili, že uvidíte to nejlepší z amerického sokolnictví. 

Registrace: online registrace se otevírá 1. května 2023, -uzavírá 31. října 2023

Odkaz pro online registraci na setkání zde: 

https://www.n-a-f-a.com/events/register.aspx?id=1298483

Nebo si stáhněte registrační formulář a přihlaště se emailem po 1. květnu:

https://www.n-a-f-a.com/resource/resmgr/docs/2020_nafa_registration_form.pdf

Online nebo zlevněné registrace musí být doručeny do 31. října. Registrace je možná I na místě, ale za přiměřeně vyšší poplatek. Pokud jste zahraniční účastník, z typů plateb při online registraci vyberte prosím typ “Bill me”. Pokud máte jakékoliv otázky nebo problém, neváhejte se obrátit na předsedu setkání Ralpha Rogerse Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

* * *Těšíme se nashledání v Kearney! * *

3.webpHistorický mezník pro Asociaci helénského sokolnictví

Založení sokolnictví v Řecku je nyní potvrzeno Nejvyšším státním soudem!

Odvolání vrchního soudu proti řeckému státu ze strany nevládní welfare organizace „PFPO“, nevládní organizace pro životní prostředí „Action for Wildlife“ a „Alkioni Aegean Wildlife Hospital“ ke stažení zákona a ministerských rozhodnutí legalizujících sokolnictví bylo posouzeno jako neplatné.

Athény, 18. ledna 2023 – pravda, demokracie, racionální vědecké myšlenky a validní důkazy zvítězily nad lží, extremismem, ignorací a nepodložeností! To je jediný způsob, jak interpretovat pro soudní historické záznamy mimořádně rychlý rozsudek a zrušení odvolání tří nevládních organizací, které požadovaly zrušení veškerých zákonů spojených se sokolnictvím v Řecku.

Trvalo to méně než dva měsíce než Nejvyšší soud došel k rozhodnutí, zatímco běžně soudní případy trvají i více než rok. Minulý květen se několik nevládních organizací pro welfare a životní prostředí rozhodlo, že po neúspěšných pokusech ovlivnit vládní zástupce a veřejný názor proti umění sokolnictví a jeho moderním praktikám podají odvolání k Nejvyššímu soudu s tvrzením, že řecká sokolnická legislativa by měla být zrušena, což by ohrozilo celé tamější sokolnictví.

Ty stejné nevládní organizace o dva měsíce později (srpen 2022) hanebně odmítnuly ministerský rozkaz od mistra životního prostředí a energetiky týkající se předání orla skalního z volné přírody řecké sokolnické asociaci pro další rehabilitaci a neúspěšně vedli soudní řízení proti F.C. AEK aby zastavili sokolnické ukázky se sokolnicky vedeným orlem mořským a pak ještě podnítili parlamentní až diplomatický konflikt jehož středem byla přítomnost sokolů z SAE na Mezinárodní výstavě v Thessaloniki v září 2022.

Tyto tři organizace obvinily sokolnictví z ilegality s tvrzením, že Ministerstvo životního prostředí neprávem legalizovalo sokolnictví. Uvedli, že sokolnictví je nekompatibilní s ochranou přírody, že jde o obcházení existující legislativy o životním prostředí a welfare a že spolu s nedostatkem lovecké etiky sokolnictví škodí přírodě a Řecku.

Soud shledal všechna výše zmíněná obvinění nepodloženými a rozhodl, že by se umění sokolnictví mělo vrátit a zachovat, zejména ve státě, který má důkazy o historii tohoto způsobu lovu až z doby před 4000 lety. Toto stanovisko soudu umožňuje řecké sokolnické komunitě nejen pokračovat v praktikování jejich právoplatného tradičního způsobu lovu, který je podporován přísnou legislativou, ale také umožňuje aktivní zapojení do ochrany přírody, biodivrzity a kulturního dědictví.

Řečtí sokolníci jsou velmi vděční podnětu těchto neziskových organizací, který umožnil Asociaci helénského sokolnictví upevnit postavení sokolnictví v Řecku vysoce považovaným a nezpochybnitelným soudním rozhodnutím.

Sokolníci poděkovali Ministerstvu životního prostředí za jejich dlouho trvající podporu a spolupráci, IAF za technické rady a podporu, právní zástupce, členy jejich asociací a všechny zástupce veřejnosti, kteří chápali a podporovali tyto velké cíle.

4

Kulturní diplomacie na Thessaloniki Trade Fair 2022

IAF Skupina pro biodiverzitu 

5

Michael Greshake, předseda pracovní skupiny IAF pro biodiverzitu nás požádal, abychom rozeslali následující zprávu:

“Po mnoha měsících neaktivity v rámci naší evropské pracovní skupiny “Biodiversity PERDIX”, je čas na shromáždění nových nápadů.

Aktuální návrh na to vznikl během zasedání IAF v Polsku na základě diskusí s mladými sokolníky, jako Santiago Camarenou ze Španělska, který problematiku globální ztráty biodiverzity bolestně vnímá.

Na druhou stranu tu je konečně změnu paradigmatu v politice EU: prostřednictvím Green Deal a SZP 2023, které víceméně vstoupí v platnost příští rok, se konečně přidělování veřejných peněz spojuje s veřejnými službami: Půda, voda, ochrana klimatu a druhů.

55.webpNicméně rozhodujícím faktorem bude národní implmentace tj. národní strategické plány v jednotlivých státech a na tom bude ještě hodně práce.

Na druhé straně se domnívám, že je velmi důležité abychom my sami jako sokolníci viditelně přispívali k ochraně našich zájmových druhů kořisti. Není nezbytné malou zvěř lovit stále, ale může být lovena, je-li množství jedinců dostatečné.

Proto je to pro nás sokolníky mimořádnou odpovědností, kterou neseme nejen za lovené druhy ale take pro habitaty jako celek. Takže každý, s profesionálním nebo soukromným pozadím kto se zajíma o zmiňované téma, je vítán v téhle skupině.

Prosím kontaktujte Dr. Michaela Greshaka Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. "

 

Setkání v Bruselu, Březen 20236

Březen byl pro sekretariát IAF měsícem plným setkání v Bruselu:

  • Plánování událostí IAF/FACE
  • The Biodiversity Platform (IUCN)
  • CITES Redukce nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy: odborná diskuze
  • Evropské spoločenství pro zvířata – Positive Lists diskuze
  • Tourism Events Workshop (propagace sokolnictví skrze muzeum)
  • UNESCO ICH akreditovaná nezisková organizace s Wiki Heritage
  • Bernská úmluva CMS úderná jednotka proti nelegálnímu zabíjení a obchodu – meeting pro diskusi o koordinaci před CMS CoP14

Zoom meetingy které byly tento měsíc pořádány IAF Welfare skupinou, Latinskoamerickou pracovní skupinou a týdení sekretariátní Zoom otevřený IAF členům

Reporty z těchto událostí budou zasílány přímo IAF delegátům, klubovým zástupcům a IAF odběratelům.

Kromě toho se blíží dokončení nového Mezinárodního muzea sokolnictví Mohammeda Bin Zayeda v kancelářské budově IAF a schůzky v budově, které vedly k předání, se konají nejméně dvakrát týdně. Oficiální otevření se plánuje na květen.

Aktivity IAF v Latinské Americe7

IAF uspořádala formálni diskuzi se svými delegáty a prezidenty klubů Latinské Ameriky, aby se zabývala regionálními problémy a zjistila, jak může IAF pomoci. Dřívější struktura pracovní skupiny IAF pro Latinskou Ameriku byla upravena na pracovní skupinu, jejíž činnost řídí jednotlivé kluby, které se za pomoci a přispění odborníků z IAF zabývají otázkami, které se jich týkají. To umožnilo spolupracovat zemím, které v regionu čelí podobným problémům.

Mezi klíčové obavy patřilo šíření ptačí chřipky, která postihuje mnoho latinskoamerických zemí a v současnosti vede k bezprecedentním omezením sokolnictví. Další oblastí zájmu byl potenciál konfliktu mezi dravcem a člověkem v urbanizovaném prostředí, pro který se v současné době připravuje administrativní předpis. Uruguayský sokolnický klub nedávno zaznamenal úspěch, když předvedl vládním úředníkům prosociální výhody legalizovaného sokolnictví při zmírňování a řešení takových střetů. Legalizace zůstává pokračující výzvou, protože sokolnictví často funguje v šedé zóně, kde to není ani výslovně povoleno, ani zakázáno zákonem, což vede k různým výkladům i v některých zemích. Klíčovou silou Latinské Ameriky je sdílený jazyk ve 12 zemích, kde má IAF členské organizace, protože to umožňuje klubům, které čelí podobným výzvám, přímo se navzájem podporovat. Zejména je třeba pochválit nedávné úsilí Peruánského sokolnického svazu při postupující legalizaci, jednání s jejich řídícími orgány a rozšiřování prostoru pro sokolnictví demonstrováním osvědčených postupů jeho sokolnické komunity. Série webinářů podporovaných IAF byla obzvláště dobře přijata.

Rok 2023 bude pro latinskoamerické sokolnictví velmi vzrušujícím rokem s narůstající spoluprácí mezi kluby v různých zemích ve prospěch sokolnictví v celém regionu.

Pár fotek muzea v Progressu

88838

8

 

818