Ako postupovať pri nájdení dravého vtáka alebo sovy?

Každý kto nájde poraneného dravca a je očividné, že ten dravec je z voľnej prírody, nemá na nohách kožené remienky je  povinný postupovať podľa zákona a je nutné kontaktovať obvodný úrad životného prostredia pod ktorý spadá oblasť kde ste našli zraneného živočícha.

Keďže po pracovnej dobe sú ťažko zastihnuteľný pracovníci OÚ ŽP je potrebné zavolať na číslo tiesňového volania 112, kde Vám operátor poskytne informáciu o kontaktoch na osobu, ktorá poskytne v danom regióne pomoc a zabezpečí prevzatie živočícha, jeho prvotné ošetrenie a umiestnenie v rehabilitačnej alebo chovnej stanici.

7

Ak nájdený poranený dravec má na nohách kožené remienky, jedná sa o dravca ktorý zblúdil sokoliarovy a je potrebné kontaktovať niektorého sokoliara zo zoznamu nižšie.

V prípade nájdenia mladého, vysileného alebo inak zraneného dravca v prírode treba postupovať tak aby nedošlo k jeho prípadnému ďalšiemu zraneniu.

V prvom rade treba zvážiť či ten dravec potrebuje ľudskú pomoc alebo je to len mladí dravec ktorý sa učí lietať a nedopatrením sa dostal do blízkosti ľudí tak, že sa dal chytiť. Ak je to dravec, ktorý nemá na nohách žiadne krúžky ani kožené remienky jedná sa o dravca z voľnej prírody a tento nevykazuje žiadne zranenia netreba ho zbytočne stresovať s manipulovaním, po prípade ho treba vyložiť na nejaké vyvýšené miesto skadiaľ by sa mu dalo odletieť resp. si ho nájdu rodičia, ak je to mladý vták ktorý robí prvé pokusy s lietaním.
Ak zvážite, že sa jedná o poraneného dravca resp. je ten dravec v takom stave, že potrebuje ľudskú pomoc treba postupovať podľa zákona a je nutné kontaktovať obvodný úrad životného prostredia pod ktorý spadá oblasť kde ste našli zraneného živočícha. Keďže po pracovnej dobe sú ťažko zastihnuteľný pracovníci OÚ ŽP je tu možnosť zavolať na číslo tiesňovéh

o volania 112, kde Vám operátor poskytne informáciu o kontaktoch na osobu, ktorá poskytne v danom regióne pomoc a zabezpečí prevzatie živočícha, jeho prvotné ošetrenie a umiestnenie v rehabilitačnej alebo chovnej stanici.

http://www.minzp.sk/tlacovy-servis/tlacove-spravy/tlacove-spravy-2011/tlacove-spravy/ako-zachovat-pri-naleze-zraneneho-zivocicha.html
  
Zoznam záchytných a rehabilitačných staníc:

http://www.minzp.sk/files/oblasti/ochrana-prirody-a-krajiny/registre-a-zoznamy/ch-a-rs-prveho-kontaktu.pdf

Pri chytaní dravého vtáka resp. sovy zásadne s ním manipulujte v kožených rukaviciach, aby Vás nezranil a pre zmiernenie jeho stresu cez neho prehoďte nejakú látku, deku, alebo bundu čím mu zakryjete výhľad a dravec sa skorej ukľudní. Následne ho umiestnite najlepšie do väčšej papierovej škatule čím eliminujete jeho prípadne zranenie, na tmavšie a chladnejšie miesto (cez zimu do mierne temperovanej miestnosti).

Pokiaľ dravec stoji na nohách môžete mu po prípade do tej papierovej škatuli vložiť zopár kúskov kuracieho mäsa namočeného vo vode, keď sa dravec ukľudní a bude hladný tak si ho zoberie, inak dravca na silu netreba kŕmiť. Ak by dravec už iba ležal na bruchu od vysilenia, bolo by vhodné ak sa hneď nepodarí kontaktovať majiteľa isť s ním k veterinárovi aby ho prezrel a po prípade mu poskytol nejakú výživu vo vorme injekcie proti dehydratácii a úplnému kolapsu organizmu.

V prípade, že nájdete dravca ktorý má na nohách krúžok, kožené remienky alebo vysielačku jedná sa o sokoliarsky vedeného dravca, ktorý počas voľného letu zblúdil. V takomto prípade je potrebné sa s kontaktovať s nejakým sokoliarom z Vášho okolia, ktorý zabezpečí manipuláciu aj odovzdanie nájdeného dravca majiteľovi. 

Ak je dravec v takom stave, že sa Vám ho podarilo chytiť a má na nohách nejaké označenie s telefónnym číslom treba zavolať čím skôr majiteľovi, ktorý si po neho príde. Ak na nohách ma len krúžok s označením resp. kožené remienky, treba si označenie s krúžku poznačiť a zavolať na jedno s nižšie uvedených tel. čísel niektorého sokoliara, ktorý sa pokúsi vyhľadať majiteľa.

Dunajská Streda a okolie - Juraj Guštafík 0948 524 992

Na Záhorí - Ing. Ján Hrušecký, PHD. 0903 567 561

Na Kopaniciach - RNDr. Michal Kozák 0908 571 870

Nové Mesto nad Váhom a okolie  - Dominik Sloboda 0949 250451
Trenčín a okolie  - Ing. Ján Kebísek 0918 827 622

Prievidza, Nitra a okolie  - Sokoliari Aquila Bojnice Jozef Tomík 0905 497 068

Banská Štiavnica a okolie  - Ing. Daniel Haraba 0907 419 111

Veľký Krtíš a okolie  - Jan Koncz 0908 896 084

Rimavská Sobota a okolie  - Ing. Iveta Ružičková Fiľová 0905 500 551

Rožňava a okolie  - Ing. Ivan Maroši 0917 456 052

Turiec a okolie  - Ing. Miroslav Valaštík 0905 346 158

Žilina a okolie  - Ing. Branislav Zajac, 0911 204 856

Liptovský Mikuláš a okolie - Mgr. Záhradník Ľubomír, 0903 353 926

Stará Ľubovňa a okolie - Pilát Ján, Ing.0903/647685

Prešov a okolie  - Jakub Fuchs 0907 959 188

Košice a okolie - Slávo Kukurugya 0908 786 333

Orava - Marek Vilčinský 0905/931 607