Sokoliarstvo

...by malo byť povýšené na umenie, pretože je to jediný spôsob lovu, ktorý svojou povahou patrí ku skutočnému umeniu. Ľudia môžu štvornohého tvora ovládať násilím a inými prostriedkami, zato vtáka, ktorý krúž vysoko vo vzduchu, môže zaujať a vycvičiť len ľudský duch. Víťazstvo ľudského ducha nad najslobodnejším zo zvierat, nad dravcom, ktorý sa po vypustení na päsť vráti i keď to odporuje jeho prirodzenosti, nie preto, že by pohŕdal slobodou, ktorý mu bola zdanlivo darovaná, ale preto, že sa vrátiť musí, prinútený géniom človek, ktorý ho drží neviditeľným putom.

View all
View

Ako postupovať pri nájdení dravého vtáka alebo sovy?

Každý kto nájde poraneného dravca a je očividné, že ten dravec je z voľnej prírody, nemá na nohách...

View

Ako sa stať sokoliarom

Ten, kto sa chce stať na Slovensku sokoliarom musí absolvovať minimálne jednoročnú kandidátsku...

View

Čo robia sokoliari

Prispievajú k ochrane pernatých dravcov a sov na území Slovenskej republiky a to spoluprácou s...

 • FALCONRACE - 1. Sokoliarske preteky v ČR

  Leták FB CZVážení kolegové na Slovensku!
   
  Rád bych Vám představil dlouho připravovanou akci FALCONRACE.CZ (https://falconrace.cz/https://www.facebook.com/profile.php?id=100090979621382), na které se můžeme všichni sejít a probrat sokolnictví od A do Z. Hlavně si ale můžeme zazávodit, a to ve dvou hlavních kategoriích. Je to klasický rychlostní závod na 400 m pro sokolovité, jak jej jistě znáte od našich arabských kolegů, a také nově nabízíme závod pro „Harrise“ na vlečku na 100 m! Akce bude pořádána na letišti Podhořany (http://www.letistepodhorany.cz/) dne 23.9.2023.
   
  Termín byl volen tak, aby se mohli zúčastnit jak dravci mladí s již hotovým výcvikem, tak mnozí starší dravci, kteří stihli vyměnit loňský šat. V tomto termínu je velký předpoklad pěkného počasí a lovecká setkání se teprve rozjíždějí. Naše událost tak nebude zasahovat do hlavního období sokolnických lovů. Pozdější měsíce jsou také nevhodné vzhledem k proměnlivosti počasí a povánoční období je zas postižené častými ohnisky ptačí chřipky, což by významně ovlivnilo mezinárodní účast. 
  Prílohy:
  Stiahnúť tento súbor (plagat_eng_FALCONRACE.CZ.png)plagat_eng_FALCONRACE.CZ.png[Plagát - FALCONRACE 1. ročník, 23.9.2023]480 kB
  Čítať ďalej...  
 • Pozvánka na výročnú členskú schôdzu 2023

  sksPozývame Vás na výročnú členskú schôdzu SKS pri SPK, ktorá sa uskutoční 25. marca 2023 v priestoroch TU vo Zvolene (hlavná budova - miestnosť B8). Začiatok prezentácie je od 9 hod. a samotná schôdza začne o 10 hod. poprosím o dôslednosť.

  Všetky dôležité informácie nájdete v časti Aktuálne - Info pre členov - Členské schôdze.

  Daniel Haraba
  tajomník SKS pri SPK

  Čítať ďalej...  
 • Orliari na love líšok

   

  Čítať ďalej...  

4 000
rokov trvajúca tradícia
50
rokov fungovania SKS pri SPK
300/100
členov/kandidátov na členstvo
24/7
starostlivosť o dravce

      Naši podporovatelia